Podstawowy alarm w domu lub mieszkaniu

Podstawowy alarm w domu lub mieszkaniu

8 stycznia, 2021

Skuteczny dobry sąsiad czy system alarmowy

Mówi się że najlepszym stróżem jest dobry sąsiad. Jednak co w sytuacji kiedy nie mamy nikogo tak zaufanego. Najprostszy domowy system sygnalizacji włamania i napadu (SSWiN) składa się z kilku podstawowych składników:

  • Manipulatora sterującego. Jest to klawiatura sterująca uzbrojeniem i rozbrojeniem systemu, wyświetla alarmy oraz ewentualne usterki. W zależności od modelu urządzenie swoim wyglądem może przypominać kalkulator, być wyposażone w wyświetlacz LCD lub być dodatkowo ramką wyświetlającą zapisane na karcie pamięci zdjęcia. Zamontowane jest wewnątrz obiektu w pobliżu drzwi wejściowych tak by rozbrojenie alarmu mogło nastąpić w możliwie jak najkrótszym czasie.
  • Czujki. Są to urządzenia montowane na ścianach, do sufitu, okien lub drzwi a ich zadaniem jest wykrywanie różnego rodzaju ruchu. Najczęściej wystarczy tylko jedna czujka w każdym pomieszczeniu z oknem lub drzwiami wyjściowymi z budynku. Bardziej rozbudowane instalacji można wyposażyć np. w czujniki zbicia szkła, zalania, wykrywające tlenek węgla lub gaz, piloty lub przyciski sygnalizacji napadu.
  • Centrala alarmowa. Jest to praktycznie bezobsługowa prostokątna, metalowa skrzynka, która pomimo niepozornego wyglądu stanowi mózg całego systemu. Centrala powinna być zamontowana w dyskretnym, niedostępnym miejscu a dostęp do niej będzie konieczny jedynie w czasie sporadycznych okresowych przeglądów czy napraw. Wewnątrz centrali oprócz wszystkich sterowników znajduje się akumulator awaryjnie podtrzymujący zasilanie, zazwyczaj nie posiada żadnych zewnętrznych przełączników.
  • Akustyczny sygnalizator wewnętrzny. W przypadku załączenia alarmu włamaniowego generuje bardzo głośny sygnał wewnątrz monitorowanego obiektu. 
  • Akustyczny sygnalizator zewnętrzny. Jak wyżej ten również generuje bardzo głośny alarm mający na celu zaalarmowanie otoczenia o sytuacji wymagającej interwenci. Nie jest on koniecznym składnikiem systemu a czas jego działania może być regulowany przez użytkownika.  

System sygnalizacji alarmu włamaniowego

W czasie kiedy system jest w stanie uzbrojenia każde naruszenie strefy monitorowanej spowoduje natychmiastową sygnalizację. Wyjątek stanowi strefa monitorowana w obrębie głównego wejścia. Miejsce to ma ustawione opóźnienie reakcji do czasu niezbędnego na rozbrojenie alarmu. W zależności od potrzeb użytkownika centrala może wysyłać informację o alarmie na zaprogramowane numery telefoniczne w postaci wiadomości SMS lub informować o zdarzeniu centrum monitorowania alarmów.  

Alarm pod przymusem

Przypuśćmy, że wchodzimy na monitorowany systemem alarmowym obiekt a przyczajony złodziej terroryzuje nas  niebezpiecznym narzędziem i zmusza do rozbrojenia systemu. Wówczas mamy możliwość wpisania wcześniej zaprogramowanego kodu, który załączy tak zwany cichy alarm. Złodziej widzieć będzie na manipulatorze jedynie udane rozbrojenie systemu a w rzeczywistości agencja ochrony osób i mienia otrzyma informację o realnym zagrożeniu. Wówczas oprócz uzbrojonych pracowników ochrony może skierować od razu na miejsce policję.

SIGN Security – Ochrona osób i mienia, systemy alarmowe

Gdzie jesteśmy?

SIGN Polska – biuro Szczecin

ul. Władysława Szafera 3/5/7
71-245 Szczecin
[biurowiec administracyjny hali widowiskowo-sportowej – klatka B4]

SIGN Polska – biuro Warszawa

ul. Jagiellońska 78
03-301 Warszawa

Kontakt mailowy

Sprawdź aktualne
rekrutacje do Sign Security

Kariera w Sign

Skorzystaj
z formularza kontaktowego

Formularz