Co warto wiedzieć o systemach alarmowych

Co warto wiedzieć o systemach alarmowych

8 stycznia, 2021

Systemy alarmowe – ochrona domu i firmy

Zabezpieczenia techniczne, w tym systemy sygnalizacji włamania i napadu, aby spełniały swoje zadanie, muszą być jak najlepiej dostosowane do potrzeb użytkowników i typu obiektu. Oczywiście na bezpieczeństwie naszym oraz bliskich nam osób nigdy nie należy oszczędzać. Sprawy techniczne zdecydowanie lepiej pozostawić specjalistą i wybrać jedną z firm branży ochroniarskiej. Warto jednak wiedzieć na co należy zwrócić uwagę przy wyborze urządzeń?

Specyfika systemu alarmowego

Najważniejszym krokiem przy organizacji systemu sygnalizacji alarmu jest poznanie specyfikacji technicznej i przeznaczenia funkcjonalnego obiektu, który zamierzamy chronić. Pomoże to określić liczbę i rodzaj potrzebnych urządzeń, a co za tym idzie – typu centrali, która będzie nimi zarządzać. Pamiętać warto, że osoba odpowiedzialna za obiekt może w przyszłości wymagać zabezpieczenia nowych obszarów. Dlatego, aby uniknąć wymiany centrali alarmowej, wybierzmy lepiej od razu tą, której właściwości przekraczają obecne potrzeby. 

Duże możliwości daje użycie w systemie urządzeń bezprzewodowych, których montaż jest szybszy i prostszy dlatego iż, nie wymaga układania okablowania. Rozwiązania te bardzo dobrze sprawdzą się w zabytkowych wnętrzach, budowlach z drewna gdzie nie ma możliwości kucia ścian czy w miejscach tylko czasowo objętych monitoringiem sygnałów alarmowych.

Kolejną ważna kwestią przy w wyborze systemu są użytkownicy. Musimy sprecyzować, ilu ich będzie, jakie są ich przyzwyczajenia oraz czy mają mieć możliwość sterowania działaniem systemu i jego parametrami. Dodatkowo obecne rozwiązania stosowane w manipulatorach pozwalają dobrać urządzenia również pod kontem wizualnym np. inny kolor montowanych podzespołów lub manipulator wyświetlający w trybie czuwania zdjęcia.

Informacje te są bardzo ważne nie tylko z punku widzenia bezpieczeństwa, lecz także wygody obsługi systemu.

Kolejny aspektem są właściwości komunikacyjne. W systemach alarmowych wykorzystywane są kanały: PSTN, GSM/GPRS, Ethernet. Umożliwiają one przekazywanie sygnału do agencji ochrony, a także powiadamiają użytkowników przez komunikaty głosowe, SMS, czy e-mail lub specjalną aplikację Android lub iOS. Najnowsze centrale mogą być zdalnie aktualizowane i konfigurowane, a do sterowania nimi można użyć aplikacji mobilnych. Kiedy wiemy już, jakie funkcje mogą być realizowane przez systemy, wybierzmy te, których rozwiązania będą odpowiednie do naszych potrzeb.

Firma ochroniarska SIGN Security – Nowa definicja ochrony

Gdzie jesteśmy?

SIGN Polska – biuro Szczecin

ul. Władysława Szafera 3/5/7
71-245 Szczecin
[biurowiec administracyjny hali widowiskowo-sportowej – klatka B4]

SIGN Polska – biuro Warszawa

ul. Jagiellońska 78
03-301 Warszawa

Kontakt mailowy

Sprawdź aktualne
rekrutacje do Sign Security

Kariera w Sign

Skorzystaj
z formularza kontaktowego

Formularz